img

TCMB PPK toplantısı


TCMB politika faizini 100 baz puan daha indirerek %12,0’ye çekti. Medyan beklenti 50 bazpuanlık bir indirime işaret etse de, aslında beklentiler 100 baz puanlık bir indirim ve sabit tutulacak arasında eşit dağılmıştı. Bu açıdan, TCMB’nin genel parasal genişleme eğilimi de dikkate alındığında, kararı sürpriz olarak değerlendirmiyoruz.

 

TCMB büyüme önceliğine koruyor, ek faiz indirimleri sürpriz olmayacaktır. TCMB’nin 100 bazpuanlık indirimin gerekçesini açıklarken, ekonomik aktivitede ivme kaybının ihracat kaynaklı olarak devam ettiğine dikkat çektiğini görüyoruz. TCMB güncellenen faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiş olsa da, aynı ifade geçen ayki metinde de yer almıştı. Dolayısıyla, bu ifadeden faiz indirimlerinin sona erdiği sonucunu çıkarmak güç. Aksine, her ne kadar TL ticari kredi büyümesi sınırlandırmak istense de, kredi faizlerine üst sınırlar getirilmesinin ve 50 milyar TL’lik yeni bir kredi garanti fonu (KGF) paketi açılacağına ilişkin haberlerin, selektif kredilerde genişleme isteğine işaret ettiğini düşünüyoruz. Bu açıdan, önümüzdeki toplantılarda faiz indirimlerinin devam etmesi de çok sürpriz olmayacaktır. TCMB’nin PPK metninde istihdam kazanımlarının benzer ekonomilere göre daha olumlu seyrettiğine ve büyüme dinamiklerindeki yapısal kazanımlara vurgu yapması da, mevcut para politikası tutumunun (faiz indirimlerinin) devam etmesi ihtimalini güçlendiriyor.

 

Önümüzdeki günlerde ek makroihtiyati adımlar da görülebilir. Ayrıca, geçen ay kredi faizleri ve politika faizleri arasındaki makasa dikkat çekerek, parasal aktarım mekanizmasının etkin çalışmadığını belirten TCMB, bu ay politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği dengenin yakından takip edildiğini belirtiyor. Bu açıdan, önümüzdeki günlerde kredi faizlerini aşağı baskılamak ve kredi genişlemesinin selektif alanlarda yoğunlaşmasını sağlamak üzere ek adımlar açıklanması da sürpriz olmayacaktır. Buna göre, kredi faizlerinde geçen ayki PPK toplantısında sonra başlayan düşüş eğiliminin sürmesi beklenebilir. Faiz düşüşüne karşın, kredi genişlemesinde geçtiğimiz haftalarda önemli bir hareketlenme gözlenmedi. Bu durumda önümüzdeki haftalarda da kayda değer bir değişiklik olmayabilir. Ancak, gene de kamu bankalarının özellikle selektik kredilerdeki tutumu yakından takip edilmeli.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.