Soğuk hava eklem ve kas ağrılarının habercisi

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Can, soğuyan havalarla birlikte artış gösteren kas ve eklem ağrılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Can, “Kış aylarında insanlar kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçiriyor ve daha az spor yapıyor. Ayrıca kışın güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak vücutta yeterince D vitamini sentezlenemiyor. Bu durum kaslarda ve eklemlerde ağrı ile sonuçlanıyor. Kışın güneş ışığının az olmasına da bağlı olarak serotonin hormonu az üretiliyor. Mutluluk hormonu olmasının yanı sıra ağrı kesici özelliği de bulunan serotoninin az salgılanması ağrıların kötüleşmesine ve kronik ağrıların çoğalmasına neden olabiliyor” dedi.

Romatizması olan hastalarda soğuk ve yağışlı havalarda hava basıncını değişmesine bağlı olarak eklemlerdeki ağrıların artabildiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Can, sözlerine şöyle devam etti;

“Çoğu kişi, hava sıcaklığının ve gün ışığının sağlığımız üzerindeki ciddi bir etkisinin olduğunun farkına varmaz. Ancak eklem romatizması ve kas iskelet sistemi rahatsızlıkları olanlar, kış aylarında ve yağışlı havalarda ağrılarının arttığından yakınırlar. Bunun sebebi, soğuk havalarda kasların ve kan damarlarının kasılmasına bağlı olarak romatizmal bölgeye giden kan akımının azalmasıdır. Buna bağlı olarak dolaşım bozulabilir ve ağrı meydana gelir. Kışın eklem ve kas ağrılarındaki artışın diğer bir sebebi ise, romatizma nedeniyle hasar görmüş eklemlerdeki basınç algılayıcı reseptörler aşırı duyarlı hale gelmesidir. Bu durumda hastalar hava basıncındaki en ufak bir değişim dahi algılarlar. Bu da soğuk ve yağışlı havalarda ağrıyı beraberinde getirir.”

KIŞIN GÜNEŞ BANYOSUNU İHMAL ETMEYİN

Gelişen kas ve iskelet sistemi ağrılarını önlemek adına düzenli olarak kış aylarında özellikle öğle saatlerinde güneş ışığına çıkmanın önemini vurgulayan Can, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Kış aylarında güneş ışığında vakit geçirmenin yanı sıra, yapılacak orta tempolu bir yürüyüş de kişilerin şikayetçi olduğu ağrılarında önemli ölçüde azalma sağlar. Bunun yanı sıra bol su tüketmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek kas ve eklem ağrıları üzerinde olumlu etki gösterir. Tüm bunlara rağmen ağrıları geçmeyen kişiler muhakkak fizik tedavi hekimlerine başvurulmalarını ve bu konuda gerekli destekleyici tedavi almalarını tavsiye ediyorum.”


Hibya Haber Ajansı

Okunma