news-details

Hatay'da yöresel 6 yemek daha coğrafi işaret aldı

Hatay Valiliği’nin kentin kültür mirasını gelecek nesillere doğru aktarmak ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında Hatay mutfağına ait Hatay Humusu, Hatay Tepsi Oruğu, Hatay Cevizli Biberi, Hatay Şişbörek Çorbası, Hatay Şeyh Mualla Yemeği ve Antakya Zılk Sarması Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescil belgesi aldı.

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ve il genelinde görev yapan basın mensuplarının katılım gösterdiği toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, yüzyıllara dayanan kültürü, birikimi ile dünyanın önemli gastronomi merkezlerinden biri olan Hatay’ı uluslararası arenada hak ettiği noktaya taşımak için yeni adımlar atmaya, ses getiren etkinlik ve organizasyonlarla kent kültürünü duyurmaya devam edeceklerini söyledi.

Türk mutfağının tarih boyunca birçok medeniyetin ve coğrafyanın etkisi altında şekillenerek, zengin bir çeşitlilik kazandığını kaydeden Hatay Valisi Masatlı ise, ülkemizin her bir bölgesinin kendine özgü yemekleri ve pişirme teknikleriyle Türk mutfağının mozaiklerini oluşturduğunun altını çizerek, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'ın da bu sayede çok kültürlü bir yapıya ve zengin bir mutfağa sahip olduğunu söyledi.

Masatlı, Hatay Valiliği olarak coğrafi işaret başvurusunu yaptıkları Hatay Humusu, Hatay Tepsi Oruğu, Hatay Cevizli Biberi, Hatay Şişbörek Çorbası, Hatay Şeyh Mualla Yemeği ve Antakya Zılk Sarması’nın coğrafi işaret alarak uluslararası kabul gördüğünü açıkladı.

Coğrafi işaret alan 6 yeni yemek ile birlikte daha önce 25 olan sayının 31’e çıktığını dile getiren Vali Masatlı, sonuçlanmasını bekledikleri 85 adet başvurularının bulunduğunu, sonuçlandığı takdirde 116 coğrafi işaret ile Hatay'ın coğrafi işaret sayısının Türkiye'de ilklere yerleşerek hak ettiği yere de geleceğini sözlerine ekledi.

Coğrafi işaret alan 6 yemeğin tescil belgeleri Hatay Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Mustafa Örgüt tarafından Vali Masatlı ve HBB Başkanı Öntürk’e takdim edildi. Takdim töreninin ardından toplantıya katılanlara tescillenen birbirinden lezzetli Hatay yemekleri ikram edildi.

  Hibya Haber Ajansı