Diyabetliler, şekerden uzak dursun

Bayramda diyabetliler, şekerden uzak dursun. Covid onlar için daha tehlikeli

Ramazan Bayramı, herkesin olduğu gibi diyabet hastaları da sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşabiliyorlar ancak diyabetlilerde bayram boyunca artan tatlı ve şekerleme sorunları da beraberinde çıkıyor. 

Glisemik indeksi yüksek hamur işleri, şekerlemeler, bayram tatlılarının kan şekerinde dalgalanmalara yol açabileceğine dikkat çeken Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik, “Bu bazı ağır yemeklerden ve tatlılardan uzak durulmalı. Özellikle sofra şekeri ile hazırlanmış tatlılar, kan şekeri dengesini bozuyor ”dedi. 

Kovid onlar için daha riskli

Şeker hastalarının Kovid-19'a karşı herkesten daha dikkatli olması gerektiğini belirten Çelik, “Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı gibi Kovid-19 ağır diyabetik ayakta seyrediyor. Koronavirüs ayrıca şekeri yükseltiyor. 120 olan şeker koronavirüs geçirende 175'lere kadar çıkıyor ”ifadelerini kullandı.

Bu başkalarının şeker hastalarının ameliyatlarını ertelememesi aktaran Çelik, “Korona olmayın, ameliyat olun diyerek hastalarımızı ameliyata teşvik etmek” diye konuştu.

Türkiye 3. sırada

Türkiye’nin Avrupa genelindeki diyabet hastalarının sayısına bakıldığında, Rusya ve Almanya'nın hemen ardından 3. sırada geldiğine dikkat çeken Çelik, “Bu şaşırtıcı gerçek aslında Türkiye'deki yetişkin nüfusun yüzde 15'inin şeker hastası olduğunu gösteriyor. Ülkemizde diyabet hastalığı ile ilgili farkındalığı olan kişi sayısı da oldukça düşük. Diyabet hastası olan kişilerin üçte biri kendisinde bu hastalığın olduğundan haberdar değil. Türkiye'de her 5 kişiden yalnızca 1'i diyabet hakkında bilgi sahibi” dedi. 

Kan şekerinizi ölçtürün

İş yaşamında stresin artmasına, sağlıksız beslenmeye ve hareketsiz bir yaşam nedeniyle diyabetin yaygınlaştığını aktaran Çelik dedi: “Ülkemizde düzenli spor yapma kültürü fazla gelişmemiştir. Bu da hareketsiz bir yaşamı beraberinde ayrıca yetersiz ve kötü beslenme alışkanlığı da diyabete davet çıkaran bir başka faktör çıkaran. Fast food ve hazır yemek pişirmenin artmasıyla birlikte diyabet oranlarında da artan geldiği gözlenmiştir. Diyabete zemin hazırlayan hamurlu, yağlı ya da şekerli yiyeceklerden uzak durmak ve düzenli olarak kan şekeri ölçüsü kontrol altında tutulabilecek en önemli tedbirlerdir. ” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Okunma