Ağız ve diş sağlığı ruh sağlığını da etkiliyor

Araştırmalar, ruh sağlığı iyi olmayanların %34’ünün diş ağrısı, %30’unun şişmiş veya kanayan diş etleri ve %25’inin çiğneme veya yutma sırasında ağrı ve ağız kuruluğundan şikayetçi olduğu gösteriyor. Ağız ve diş sağlığı sorunlarının özgüven eksikliğini beraberinde getirerek psikolojik sorunları tetiklediğine işaret eden Romendo Kurucusu Ossama Çetinkaya, “Zorunlu haller dışında diş hekimine görünmemek için evde ağız ve diş bakımını mümkün olan en profesyonel şekilde yapma çabası artıyor” dedi.

Amerika’da CareQuest Ağız Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre her beş kişiden biri ruh sağlığının orta veya kötü durumda olduğunu söylüyor. Bu kişilerin %34’ünün diş ağrısı, %30’unun şişmiş veya kanayan diş etleri ve %25’inin çiğneme veya yutma sırasında ağrı ve ağız kuruluğundan şikayetçi olduğu görülüyor. Uzmanlar özellikle pandemide daha da artan ruhsal sorunların kişisel bakıma gösterilen özeni azalttığına dikkat çekerken kozmetik markası Romendo’nun kurucusu Ossama Çetinkaya da ağız ve diş sağlığı sorunlarının özgüven eksiliğini beraberinde getirdiğine işaret etti. Çetinkaya, “Ağız ve dişler, sadece beslenmenin değil iletişimin de başlangıç noktası. Ne var ki yetersiz bakım, sararmış dişler veya kötü kokan bir nefes gibi kişilerin özgüvenini düşüren sonuçlar doğurabiliyor. Bu da sosyal hayata karışmaktan çekinmeye ve içe kapanmaya neden oluyor” dedi. 

Evde profesyonel ağız ve diş bakımı yaygınlaşıyor 

Pandemide tetiklenen anksiyete, panik atak gibi psikolojik sorunların diş hekimi ziyaretlerini azalttığına değinen Ossama Çetinkaya, “Araştırmalar, ruh sağlığını kötü olarak tanımlayan kişilerin %47'sinin diş hekimi ziyaretlerinde gergin olduğunu gösteriyor. Salgın sürecindeki bulaş riskinin de kaygıları tetiklediğini söylemek mümkün elbette. Romendo olarak gözlemlediğimiz ise zorunlu haller dışında diş hekimine görünmemek için evde ağız ve diş bakımını mümkün olan en profesyonel şekilde yapma çabasının arttığı. Nitekim ağız ve diş bakımı kategorisindeki kozmetik ürünlerin kullanımı da giderek yaygınlaşıyor” diye konuştu.

Hem dişleri hem diş etlerini temizliyor 

Romendo olarak ağız bakım kategorisinde %100 doğal içerikli bir koleksiyonun ürünü olan Romendo Natural Teeth Whitening ile kullanıcılara etkili bir çözüm sunmayı amaçladıklarını söyleyen Ossama Çetinkaya, “Sunduğumuz doğal içerikli ürünle sararmış diş tabakasının temizlemesine ve daha beyaz dişlere kavuşulmasına yardımcı oluyoruz. Aktif karbon tozu ile yalnızca dişlerin değil diş etlerinin de temizlenmesini kolaylaştırıyor, içeriğindeki mentol sayesinde ağız kokusunun giderilmesine de katkı sunuyoruz. Böylece profesyonel ağız ve diş bakımı rutinlerinin evde kolayca yapılabilmesine olanak tanıyoruz. Danimarka’da doğan ve 2020 yılında Türkiye pazarına girmeye karar veren bir marka olarak bugün geldiğimiz noktada Romendo’nun Türkiye’deki çeşitli zincir mağazalarda raflara girmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda yakın dönemde AVM’lerde stantlar açmayı da planlıyoruz. Ürünlerimizin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yurt dışına satışlarını artırmaya yönelik planlarımız için de önemli adımlar atmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Okunma