img

Adana Altın Koza’dan "ekolojik belgeseller"


Adana’da 29’uncusu düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali’nde ekolojik sorunlarının ele alındığı belgesellere “Sürdürülemez” adı altında özel bir bölüm ayrıldı.

Adana Esas 01 Burda AVM, CinemaPink salonlarında 12-18 Eylül tarihlerinde Ormanların Kurtarıcısı, Buz Devri Parkı, Bölge, Hassas Mevzu ve Dünyanın Bütün Nefesleri adlı belgeseller gösterime girecek.

Altın Koza Film Festivali kapsamında sinemacıların ekolojik sorunlara dikkat çektiği filmler ile farkındalık yaratması amaçlanıyor.

Gösterime girecek filmler ve konuları şöyle:

The Forest Maker/Ormanların Kurtarıcısı - Volker Schlöndorff

82 yaşında Nijer’e sürükleyen macera sürdürülemez bir yoksulluğa ormanlarla engel olan, milyonlarca hektar araziyi doğal bitki örtüsünü canlandırarak ağaçlandıran, bu sayede Büyük Sahra Çölü’nden rüzgarla taşınan kumlara karşı tarım alanlarını koruyan ve tahıl üretimini arttıran Tony Rinaudo’nun çalışmasını görüntülemek.

Pleistoscene Park / Buz Devri Parkı - Luke Griswold - Tergis

Kuzey Sibirya’da, Saka Cumhuriyeti sınırları içinde 1996 yılında kurulan Buz Devri Parkı bir tür ütopya. Soğuğa dayanıklı Yakut atlarının, yakların, misk sığırlarının otladığı ve bitki örtüsünü beslediği, permafrost tünellerde yiyecek depolanan bir bilimsel proje. Sergey ve Nikita Zimov adlı baba-oğul bilim adamları buz devri ekosistemini yeniden yaratmayı hedefliyor. Son kertede küresel ısınmaya meydan okuyan bir deney yapıyorlar.

Delikado / Hassas Mevzu - Karl Malakunas

Filipinlerin “son ekolojik sınırı” olarak nitelendirilen Palawan’ı korumak için mücadele eden çevre gönüllülerinin 13 tanesi yasadışı ağaç kesenlerin elektrikli testerelerine el koymaya çalışırken silahla vurularak öldürüldü. Hassas Mevzu hem izleyiciyi bu yeryüzü cennetine götürüyor hem de onun nasıl cehenneme çevrildiğini gösteriyor. Bir yanıyla doğa belgeseli bir yanıyla aksiyon filmi denebilecek çarpıcı bir yapım Hassas Mevzu.

The Territory / Bölge - Alex Pritz

Bölge, Brezilya'nın yerlisi Uru-eu-wau-wau halkının yaşadıkları yağmur ormanlarını yağmacılardan ve istilacılardan koruma mücadelesine odaklanıyor. Yönetmen Alex Pritz filmi, ilk kez 1981 yılında temas kurulan ve o günden bu yana toprakları peyderpey çiftçiler tarafından gasp edilen Uru-eu-wau-wau halkıyla birlikte çekti. Uru-eu-wau-wau bölgesi yağmur ormanları talanına karşı savunma hattı işlevi görüyor. Üç yıla yayılan bir süreçte geçen filmin yapımcıları ünlü yönetmen Darren Aronofsky ve The Cave ile Oscar adayı olan, deneyimli yapımcı Sigrid Dyekjaer.

All That Breathes / Dünyanın Bütün Nefesleri - Shaunak Sen

Yeni Delhi’de Nadeem ve Muhammed Saud adlı iki kardeşin, kent ortamına adapte olmuş ve ekosistemine girmiş karaçaylakları kurtarma çabasını konu alan bu film; ocak ayında Sundance, mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde en iyi belgesel seçildi.

Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.