news-details

İBB Spor Kulübü, Paris 2024'te Türkiye'yi 24 sporcu ile temsil edecek

Türkiye’yi Paris'te gerçekleşecek 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda temsil edecek toplam 24 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü sporcusu kamuoyuna tanıtıldı. İBB’nin Saraçhane’deki merkez yerleşkesinde düzenlenen tanıtım toplantısında; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, paralimpik okçuluk dalında Dünya ve Avrupa Şampiyonu Sadık Savaş ile tekvando dalında Dünya ve Avrupa Şampiyonu Merve Dinçel Kavurat birer konuşma yaptı.

Konuşmasında, İstanbul’un 2036 olimpiyatları ve paralimpik oyunları yolculuğuna değinen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul, 2027 yılında Avrupa Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Toplam 25 branşta, 3 bin 500 sporcuyla faaliyet gösteren İBB Spor Kulübü’müz, ‘2036 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Vizyonu’ çerçevesinde geleceğin sporcularını, yıldızlarını ve şampiyonlarını yetiştirmeye devam ediyor. Bu sene içerisinde 28 temel branş arasında yer alan bisiklet, kürek, kanoyu da kulübümüzün bünyesinde aktif hale getirdik. 24 sporcu ile Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ülkemizden en çok sporcu gönderen spor kulübü olma başarısını göstermiştir. Halen kota mücadelesi veren 1 sporcumuza da başarılar diliyorum. İnşallah onu da ekibimizin arasında görmeyi umut ediyoruz. 12 kadın, 12 erkek sporcu ile eşit bir sporcu, kadın-erkek eşitliğiyle bir sporcu katılımını Paris'e yollamanın da İBB olarak gururunu yaşıyoruz."

Tekvandoda Dünya ve Avrupa Şampiyonu olan Merve Dinçel Kavurat da duygularını şu sözlerle dile getirdi:

"Olimpiyat Oyunları, dünyanın en köklü ve büyük organizasyonu. Olimpiyatlarda yarışmak ise her sporcunun en büyük hayali. Hepimiz bu muazzam organizasyonun bir parçası olmak için, gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. Hepimiz Paris Olimpiyatları'na şu an biletimizi aldık ve cebimize koymuş bulunuyoruz. Şimdi daha önemli bir görevimiz var. O da ülkemizi gururlandırmak. Yolumuz açık, madalyamız bol olsun.”

  Hibya Haber Ajansı